home {{this.$translate('menu.back')}}

{{this.$translate('contact-write-to-us')}}

05 września, 2022

Jak ustawić narożnik w salonie?

Jak ustawić narożnik w salonie, by dobrze się prezentował? Jeśli chcesz, by strefa wypoczynkowa w Twoim domu miała funkcjonalny układ, a do tego była dopracowana pod względem estetyki, musisz dobrze przemyśleć, gdzie stanie kanapa. W tym celu należy wziąć pod uwagę między innymi kształt, rozmiar i wystrój pokoju dziennego. Dzięki temu znajdziesz miejsce, w którym mebel będzie spełniał wszystkie funkcje, na których Ci zależy, a przy tym pięknie wyglądał. Podpowiadamy, jak ustawić kanapę narożną w salonie – zarówno o małym, jak i większym metrażu.

Jak ustawić narożnik w małym salonie?

Zanim zdecydujesz, jak ustawić narożnik w małym pokoju, musisz zaplanować, jakie meble oprócz kanapy mają znaleźć się w salonie. To pozwoli Ci oszacować, ile miejsca możesz przeznaczyć na część wypoczynkową. Jeśli pomieszczenie jest niewielkie, a ma w nim stanąć także stół z krzesłami, czeka Cię spore wyzwanie. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych – przestrzeń może być komfortowa i funkcjonalna bez względu na rozmiar pokoju. Wystarczy dobrze przemyśleć jego układ.

Jak ustawić narożnik w małym salonie, by maksymalnie wykorzystać dostępny metraż? Jeśli pokój dzienny ma kształt kwadratu lub prostokąta, wykorzystaj jeden z rogów pomieszczenia i ustaw kanapę wzdłuż ścian. Dzięki temu nie zmarnujesz przestrzeni wokół mebla. Sprawa jest bardziej skomplikowana w przypadku pomieszczeń, w których jedna ze ścian jest zaokrąglona. Choć nie jest to częste rozwiązanie, można je spotkać w domach jednorodzinnych i nowoczesnych blokach mieszkalnych. W tej sytuacji warto ustawić narożnik w salonie tak, by chociaż jeden, dłuższy bok przylegał do ściany.

Czy mały metraż wyklucza ustawienie kanapy na środku pomieszczenia? Nie zawsze. Wiele osób zastanawia się, jak ustawić narożnik w salonie z aneksem kuchennym lub jadalnią, tak by oddzielić od siebie różne strefy. Mebel wyeksponowany na środku pokoju idealnie sprawdzi się w roli takiej granicy. Bezpośrednio za nim możesz ustawić stół, regał z książkami lub komodę. W ten sposób część wypoczynkowa będzie oddzielona od stref, w których pracujesz lub spożywasz posiłki, a przestrzeń za kanapą dobrze wykorzystana. Aby zastosować to rozwiązanie, Twój salon nie może być jednak zbyt wąski.

Jak ustawić kanapę narożną w salonie o dużym metrażu?

Jeśli Twój salon jest przestronny, możesz ustawić narożnik w dowolnym miejscu: pod oknami, w rogu pokoju oraz na środku pomieszczenia. Aby dobrze zaplanować układ, przemyśl, na jakim efekcie Ci zależy.

  • Ustawienie kanapy pod oknami zapewnia dobry dostęp do światła dziennego, co przydaje się podczas przeglądania magazynów, czytania książek i pracy przy komputerze.
  • Ustawienie narożnika w salonie pod ścianą zwiększa ilość przestrzeni na środku pokoju. To z kolei powoduje, że pomieszczenie jest optycznie większe i bardziej przestronne. Daje Ci też więcej miejsca, np. do zabawy z dziećmi czy uprawiania jogi.
  • Narożnik na środku salonu wygląda bardzo efektownie – sprawia, że strefa wypoczynkowa staje się centralnym miejscem pomieszczenia. To doskonałe rozwiązanie, jeśli pokój dzienny służy Ci głównie do relaksu lub chcesz wyeksponować meble designerskie i stworzyć piękny, nowoczesny wystrój.

Jak ustawić narożnik w salonie? Podsumowanie

Marzy Ci się salon z narożnikiem, ale nie masz pomysłu, gdzie go ustawić? W zależności od metrażu pokoju i rozmiaru mebla masz do wyboru różne możliwości aranżacji przestrzeni. Najważniejsze, by kanapa nie przeszkadzała w swobodnym przemieszczaniu się po pokoju i nie zajmowała więcej miejsca, niż jest to konieczne. Oprócz kwestii funkcjonalnych warto pamiętać też o estetyce. Jeśli Twój pokój dzienny jest niewielki i wąski, mały narożnik do salonu najlepiej ustawić pod ścianą, by nie pomniejszać optycznie i tak małego wnętrza. W przestronnych, nowoczesnych pomieszczeniach świetnym rozwiązaniem jest ustawienie mebla na środku – zwłaszcza jeśli jest designerski.

Szukasz stylowej sofy? Zapraszamy do zapoznania się z ofertą MaloDesign! Modna kolorystyka, oryginalne formy i wysoka jakość naszych mebli sprawią, że nawet niewielki salon będzie budził zachwyt gości.