home {{this.$translate('menu.back')}}
{{this.$translate('contact-write-to-us')}}
05 wrzesień, 2022
Kanapa na środku pokoju – czy to dobry pomysł?

Kanapa na środku salonu to bardzo efektowne rozwiązanie, jednak nie sprawdzi się w każdym wnętrzu. Aby urządzić funkcjonalny pokój dzienny, trzeba zadbać o swobodne przemieszczanie się między meblami. Ważne są też kwestie estetyczne. Ustawienie sofy pod ścianą często pozwala lepiej wyeksponować jej ciekawą formę niż wciśnięcie kanapy między stół i telewizor. Wyjaśniamy, kiedy warto urządzić strefę wypoczynkową na środku salonu.

Kanapa na środku pokoju – w jakich pomieszczeniach się sprawdzi?

Elegancka sofa ustawiona na środku pokoju dziennego w towarzystwie designerskich foteli to marzenie wielu osób. Nie bez powodu – taki układ pomieszczenia jest bardzo atrakcyjny wizualnie. Świetnie wygląda zarówno w klasycznych wnętrzach, jak i nowoczesnych aranżacjach: minimalistycznych, loftowych czy skandynawskich. Kiedy kanapa na środku pokoju jest dobrym pomysłem?

Aby zrealizować marzenie o sofie ustawionej w centralnym punkcie pomieszczenia, niezbędny jest odpowiedni metraż. Największą swobodę aranżacyjną dają duże pokoje dzienne, które pełnią wyłącznie funkcję wypoczynkową. Przestronny salon pozwoli Ci umieścić na środku nie tylko wygodną, kilkuosobową kanapę, ale także gustowny stolik kawowy, ozdobną pufę czy zestaw stylowych foteli. Dzięki temu pokój będzie zachwycał, a jednocześnie zachęcał do relaksu.

A co w przypadku salonów, które służą też jako jadalnia lub mają aneks kuchenny? W takim wypadku warto wykorzystać kanapę do rozdzielenia różnych stref. Przykład? Sofa ustawiona tyłem do stołu zapewni kameralne warunki do spożywania posiłków. Może też służyć do oddzielenia części, w której na co dzień bawią się dzieci od tej, w której przyjmujesz gości.

Kiedy kanapa na środku salonu nie jest dobrym pomysłem?

W przypadku niewielkich przestrzeni ustawienie kanapy na środku pokoju może okazać się dużym błędem. Zanim podejmiesz decyzję, by wybrać taki układ pomieszczenia, odpowiedz sobie na poniższe pytania.

  • Czy metraż pozwala, by kanapa w salonie stała na środku i jednocześnie była w odpowiednio dużej odległości od telewizora?
  • Czy ustawienie sofy z dala od ścian nie wpłynie na swobodę poruszania się po pomieszczeniu?
  • Czy po ustawieniu kanapy na środku salonu wystarczy miejsca, by ją rozłożyć, np. gdy przyjadą goście?
  • Czy nie zmarnujesz przestrzeni, którą można wykorzystać na dodatkowe elementy wyposażenia?

Jak widzisz, kwestii, które warto przemyśleć, jest sporo. Kanapa w pokoju dziennym jest bardzo ważnym meblem, ale ustawiona w złym miejscu nie będzie dobrze spełniać swojej funkcji. Dodatkowo może sprawić, że pomieszczenie będzie wydawać się zagracone, ciasne i niezachęcające do odpoczynku.

Jeśli jednak bardzo zależy Ci, by kanapa w Twoim małym salonie stała na środku, wybierz niewielki model o lekkiej konstrukcji. Dzięki temu nie stracisz wiele miejsca, a mebel nie będzie przytłaczał. Gdzie kupić taką kanapę? W ofercie MaloDesign znajdziesz nowoczesne meble designerskie, w tym wygodne sofy – również w wersji rozkładanej. Do małych pomieszczeń szczególnie polecamy modele dwuosobowe, takie jak Katania, Zenia oraz Kavos.

Kanapa na środku salonu – podsumowanie

Kanapa na środku małego salonu, który dodatkowo jest wąski, często okazuje się niepraktycznym rozwiązaniem, które negatywnie wpływa na estetykę wnętrza. Inaczej jest w przypadku pomieszczeń o dużym metrażu. W przestronnym pokoju dziennym możesz zaaranżować przestrzeń wypoczynkową w dowolnym miejscu: w rogu pokoju, bezpośrednio pod oknami lub właśnie na środku. Niezależnie od wyboru, aby osiągnąć ciekawy efekt wizualny, warto zadbać o wysoką jakość mebli oraz spójność elementów wyposażenia. Dzięki temu salon stanie się Twoim ulubionym miejscem do odpoczynku!