home {{this.$translate('menu.back')}}
{{this.$translate('contact-write-to-us')}}
22 wrzesień, 2022
Jak oświetlić kuchnię - sprawdzone wskazówki i porady

Jakie oświetlenie do kuchni wybrać? Od odpowiedniego źródła światła w miejscu przygotowywania potraw zależeć będzie wygoda i komfort podczas przygotowywania posiłków. Podobnie, jak w łazience – to jaką barwę i natężenie światła w kuchni zastosujesz, będzie miało wpływ na odpowiednią widoczność podczas wykonywania codziennych czynności, ale również dobrą prezencję mebli kuchennych. Jak dobrze oświetlić kuchnię? Gdzie umieścić źródła światła? O tym dowiesz się z naszego tekstu!

Jakie oświetlenie do kuchni – ciepłe, czy zimne?

Tak, jak w łazience zaleca się montaż lamp o barwie zimnej (3500 - 4500K), tak w przypadku oświetlenia kuchennego panuje większa dowolność. Jakie światło w kuchni będzie zatem dobre? Możesz zdecydować się na lampy o barwie chłodnej, ciepłej (2700 - 3200K) lub neutralnej nazywanej zamiennie barwą białą (4000 - 5000K).

Jak oświetlić kuchnię? Jest kilka dobrych punktów odpowiednich na montaż oświetlenia w kuchni. Wyróżniamy oświetlenie podszafkowe, oświetlenie sufitowe, ale również punktowe. Żeby uniknąć nieestetycznego efektu rzucania cieni na ściany, warto wybrać światło rozproszone, czyli takie, które w pierwszej kolejności odbija się od sufitu, by następnie równomiernie objąć całe pomieszczenie. Na jakie oświetlenie w kuchni warto postawić? Najlepiej wybrać ich kilka! Stylowa lampa na kuchennym parapecie, podszafkowe oświetlenie LED, oświetlenie górne – zastosuj je wszystkie!

Niezawodny sposób na to, jak dobrze oświetlić kuchnię

Jeżeli w Twojej kuchni lub aneksie kuchennym jest wyspa, świetnie sprawdzą się zamontowane nad nią lampy wiszące. Alternatywnie możesz również obniżyć sufit i zamontować w nim specjalne wpusty halogenowe, niemniej jest to bardziej czasochłonny inwazyjny i kosztowny sposób. Jeżeli w kuchni znajduje się również stół z krzesłami, można zawiesić nad nim kinkiet lub ustawić stylową lampę stołową bezpośrednio na blacie. Pamiętaj tylko, że powinna być wyposażona w klosz, który nie dopuści do tego, żeby oświetlenie oślepiało gości siedzących przy stole.

Jakie oświetlenie podszafkowe do kuchni wybrać?

Do najnowocześniejszych rozwiązań zaliczane są taśmy LED, które są dyskretne, a dają dobre źródło światła. Jakie oświetlenie LED wybrać? Jak już wspomnieliśmy, możesz wybrać LEDy ciepłe lub zimne, warto jednak wybrać te, które wykazują się odpornością na działanie wilgoci ze współczynnikiem co najmniej IP44. Jeżeli zależy Ci na najlepszej widoczności kuchennego blatu roboczego – wybierz światło o barwie białej.

Wiesz już jakie oświetlenie nad wyspą kuchenną jest stylowe i efektowne, a także jakie oświetlenie LED do kuchni wybrać najlepiej. Jeżeli szukasz niebanalnych rozwiązań w zakresie oświetlenia, skorzystaj z naszej oferty. W MaloDesign znajdziesz nie tylko najwyższej jakości meble designerskie, ale również lampy do każdego pomieszczenia.