home {{this.$translate('menu.back')}}

{{this.$translate('contact-write-to-us')}}

22 września, 2022

Jak urządzić kuchnie otwartą na salon?

Zastanawiasz się, jak urządzić salon z kuchnią otwartą? Z podobnymi dylematami mierzy się wiele innych osób. Otwarta kuchnia na salon jest bowiem uważana za standard nowoczesnego budownictwa. Przy projektowaniu wnętrz coraz częściej odchodzi się od oddzielnej kuchni. Gotowanie w towarzystwie bliskich osób to świetne rozwiązanie na wspólne spędzanie czasu. Jeśli zaprojektujesz tę przestrzeń dobrze – będzie nie tylko praktyczna i funkcjonalna, ale również stylowa. Przeczytaj, jak urządzić otwartą kuchnię z salonem, aby całość zachowała aranżacyjną spójność.

A może kuchnia z wyspą otwarta na salon?

Nowoczesna kuchnia otwarta na salon może być wyposażona w funkcjonalną wyspę. Jest to rodzaj mebla lub konstrukcji budowlanej (można wyspę wymurować), który oddziela miejsce do gotowania od części rekreacyjnej. Przy wyspie kuchennej dobrze wyglądają wysokie krzesła barowe i hokery. Wyspa może stanowić zatem zarówno miejsce do gotowania, jak i do spożywania posiłku i spędzania wspólnego czasu. Jest sercem kuchni.

Kuchnia otwarta na salon z wyspą powinna być zaplanowana już na samym początku remontu lub modernizacji tego pomieszczenia. Wymagać może bowiem dodatkowych instalacji wodnych i elektrycznych. Nad kuchenną wyspą możesz zamontować wiszące lampy – to podkreśli jej walory dekoracyjne. Jednak nie każdy może poszczycić się obszernym salonem połączonym z kuchnią. Często w blokach mieszkalnych kuchnia stanowi jedynie wnękę, którą trochę trudniej zagospodarować… Czy wiesz, jak urządzić małą kuchnię otwartą na salon?

Jak urządzić małą kuchnię otwartą na salon?

Kuchnia otwarta na salon czasami nie jest wyborem, a po prostu koniecznością. W małych mieszkaniach dwu- lub trzypokojowych w blokach wielorodzinnych aneks kuchenny jest zazwyczaj niewielki i aby pozostał funkcjonalny, wymaga strategicznego projektu. Szafki kuchenne w małych kuchniach powinny być pojemne, wzbogacone o nowoczesne rozwiązania: karuzelę na garnki, wysuwane z blatu kontakty elektryczne, systemu ułatwiające segregację śmieci – zamawiając meble kuchenne, zadbaj o takie szczegóły.

Kuchnia otwarta na salon w bloku może być oddzielona od salonu stołem z krzesłami lub kawałkiem blatu roboczego. Ciekawym i mobilnym rozwiązaniem są również małe wyspy kuchenne z kółkami, które można wystawić kiedy są potrzebne i wsunąć np. pod ścianę, kiedy zależy Ci na wolnej przestrzeni. To jednak niejedyny sposób na to, jak urządzić małą kuchnię otwartą na salon. Przy planowaniu przestrzeni postaraj się wizualnie odgrodzić część roboczą, od części wypoczynkowej.

Otwarta kuchnia z salonem w bloku może być również oddzielona od części dziennej przesuwaną ścianą. Bardzo modne są ścianki przeszklone, które wyznaczają miejsce do gotowania i jednocześnie zapewniają kuchni dobry dostęp światła, co w szczególności cenią sobie osoby z oknami skierowanymi na północ.

Stoły i krzesła

W salonie obok kuchni mogą znajdować się pasujące albo do szafek kuchennych, albo do mebli w salonie stoły. Wzbogacając je o atrakcyjne wizualnie krzesła nowoczesne – tapicerowane na stalowych nogach, lub z tworzywa (np. w modny ażurowy wzór) stawiasz na stylowe zestawienie, które idealnie odnajdzie się w każdej aranżacji wnętrza – klasycznej, nowoczesnej, w stylu skandynawskim i wielu innych.

Interesuje Cię kuchnia otwarta na salon? Aranżacje tego rodzaju pomieszczeń znajdziesz w naszym katalogu mebli. Zainspiruj się! Polecamy modne, nowoczesne stoły, stylowe krzesła i hokery do wyspy, wygodne sofy i cudowne oświetlenie, które jest nie tylko praktyczne, ale również bardzo dekoracyjne. Meble designerskie to specjalność MaloDesign!