home {{this.$translate('menu.back')}}
{{this.$translate('contact-write-to-us')}}
11 marzec, 2022
Aranżacja wnętrza – sprawdzone triki projektantów

To, jak dekoratorzy wnętrz czy projektanci potrafią stworzyć aranżacje, robi naprawdę duże wrażenie. Idealnie wyważone kolory, świetnie dobrane dodatki, chwytające za oko tekstylia i oczywiście jasne, przestronne przestrzenie. Nie ulega wątpliwości, że za ich sukcesem stoi wyjątkowy talent oraz wyczucie smaku, ale także specjalistyczna wiedza, którą przy odrobinie wysiłku może posiąść każdy z nas. W poniższym tekście przedstawiamy sprawdzone triki projektantów, pomocne w samodzielnej aranżacji wnętrza!

Inspiracje na mieszkanie a jego aranżacja

Minęły już czasy, w których wyświechtane katalogi i gazety były jedynym źródłem pomysłów na wystrój wnętrz. Inspiracje czerpiemy teraz przede wszystkim z internetu, czyli Instagrama, Pinteresta czy Facebooka. Mimo to w natłoku zdjęć modnych aranżacji trudno jest zobaczyć perspektywę na urządzenie swojego własnego kąta. Mnogość dostępnych stylów wnętrzarskich i szeroki wybór produktów sprawiają, że zdecydowanie się na konkretny wystrój graniczy z cudem. Wówczas pomocne okazać się mogą usługi profesjonalnego projektanta, który umiejętnie złoży wszystkie inspiracje na mieszkanie w jedną całość, odpowiadającą naszym potrzebom.

Pomysły na wystrój wnętrz okiem projektantów

Decydując się na wsparcie eksperta, trzeba jednak liczyć się z dodatkowymi kosztami. W sytuacji, gdy nie możemy sobie na nie pozwolić, musimy radzić sobie w pojedynkę. Z myślą o potrzebach osób samodzielnie urządzających swoje lokum, przygotowaliśmy zestaw trików, używanych przez cenionych projektantów i dekoratorów. Prezentujemy pomysły na aranżacje mieszkania okiem profesjonalistów!

1. Myślenie o wnętrzu jako o całości

Urządzając mieszkanie, napotykamy się na wiele pomysłów na wystrój wnętrz. Inspiracje z internetu kuszą nas, aby wykorzystać jak najwięcej kreatywnych rozwiązań. Projektanci wiedzą jednak, że nie tędy droga. O aranżacji należy myśleć jako o całości – spójnej i harmonijnej. Szczególnie jeśli mamy mieszkanie w nowym budownictwie, które ma kuchnie połączoną z salonem. W przemyślanie urządzonym wnętrzu każde pomieszczenie powinno płynnie przechodzić w drugie, a wszystkie elementy – podłoga, meble, dodatki, wyposażenie muszą być idealnie do siebie dopasowane.

2. Zasada 60/30/10

Nie każdy o tym wie, ale projektanci przestrzegają pewnych zasad, urządzając nowoczesne mieszkania. Aranżacje kolorystyczne tworzy się na przykład według reguły 60/30/10. Polega ona na wykorzystywaniu we wnętrzach trzech głównych barw – bazowej, dopełniającej oraz akcentowej. Kolor bazowy, czyli neutralny, dominuje i zarazem stanowi tło dla wszystkich pozostałych. Najczęściej jest to więc biel, szarość lub beż. Kolory bazowe są już zdecydowanie bardziej odważne. Zazwyczaj sięga się po zieleń, granat, fiolet, czerń czy żółć, ale w spokojnych i mało nasyconych tonach. Największe pole do popisu pojawia się w przypadku kolorów akcentowych. Panuje tutaj totalna dowolność – można sięgnąć po czerwienie, jaskrawe róże, turkusy, oranże, srebro czy złoto!

3. Wykorzystanie światła

Mając już pomysł na wystrój wnętrz, warto dokładnie przemyśleć jeszcze samo oświetlenie. Umiejętnie dobrane optycznie powiększy przestrzeń oraz doda charakterystycznego klimatu. Projektanci doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego wykorzystują w swoich aranżacjach nie tylko podstawowe, ale i pomocnicze lampy. W ich realizacjach pojawiają się między innymi niewielkie punkty świetlne umieszczone w suficie, plafony czy taśmy LED-owe. Dużo uwagi poświęca się także dziennemu oświetleniu, tak aby wpuścić go do wnętrza jak najwięcej. W końcu nic tak nie dodaje uroku przestrzeni, jak promienie słońca!

4. Jasne kolory i lustra

Istnieje wiele modnych, wartych uwagi pomysłów na wystrój wnętrz. Inspiracje z internetu zazwyczaj utrzymane są jednak w jasnych kolorach – prostych oraz minimalistycznych. I to jest bardzo dobra droga, którą projektanci podążają nie bez powodu. Biały, beżowy czy jasnoszary odcień ścian, mebli czy dodatków, potrafi bowiem optycznie powiększyć nawet najmniejszy pokój. W celu stworzenia wrażenia przestronnej przestrzeni warto także sięgnąć po lustra i umieścić je w strategicznych, czyli ciasnych i ciemnych miejscach w mieszkaniu.

Nowoczesne mieszkania i ich aranżacje

Gdy mamy już pomysł na wystrój pokoju, musimy pamiętać o czymś więcej niż sama funkcjonalność. W końcu liczy się także estetyka wybranego wyposażenia, która powinna być zgodna z aktualnymi trendami. Profesjonalni projektanci wiedzą, co jest modne, a także gdzie najlepiej szukać mebli czy dodatków. Przy samodzielnym urządzaniu mieszkania może jednak pojawić się problem ze znalezieniem odpowiedniego sklepu. Wówczas warto zapoznać się z ofertą Malodesign. W ostatnim czasie uzupełniliśmy nasz asortyment o wiele ciekawych modeli. Na szczególną uwagę zasługuje między innymi ergonomiczna leżanka szkielet, chwytający za oko fotel Sydney z podnóżkiem, imponujący stół Tavolo czy efektowny wieszak Tolo.