home {{this.$translate('menu.back')}}
{{this.$translate('contact-write-to-us')}}
04 sierpien, 2021
Jak dobrać krzesło do stołu?

Kupując stół i krzesła trzeba przede wszystkim kierować się wielkością pomieszczenia oraz ilością domowników – każdy członek rodziny musi mieć miejsce dla siebie. Równie ważne są walory estetyczne, ponieważ meble do salonu, kuchni czy jadalni powinny tworzyć spójną kompozycję. Jak dopasować stół i krzesła do swoich potrzeb oraz najnowszych trendów wnętrzarskich?

Jak dopasować stół i krzesła?

Jeśli kupujesz stół z krzesłami do salonu czy do kuchni, kieruj się przede wszystkim swoimi potrzebami. W pierwszej kolejności zwróć uwagę na metraż wybranego pomieszczenia oraz ilość potrzebnych miejsc siedzących, tak aby zapewnić wszystkim domownikom komfortowe warunki spożywania posiłków. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że stół i krzesła muszą być do siebie dopasowane według następującej zasady: na każdą osobę powinno przypadać minimum 60x40 cm powierzchni blatu. Jest to niezbędne minimum, dlatego aby zapewnić swojej rodzinie i znajomym dodatkową wygodę można śmiało zdecydować się na jeszcze większą przestrzeń. Obecnie w sklepach dostępnych jest wiele rodzajów stołów, począwszy od klasycznych, prostokątnych i kwadratowych po te bardziej fantazyjne o okrągłym kształcie. Jako że wybór odpowiedniego produktu może stanowić wyzwanie, przedstawiamy przydatne wskazówki, dzięki którym z łatwością dobierzesz krzesła do stołu w zależności od rodzaju blatu.

Stoły prostokątne i kwadratowe

Wybierając stół i krzesła do prostokątnego lub kwadratowego blatu powinieneś przestrzegać wyżej wspomnianej zasady dotyczącej optymalnej wielkości powierzchni. Jeśli masz dwa krzesła, możesz zdecydować się nawet na bardzo mały blat o wymiarach 80x80 cm. Zazwyczaj trzeba jednak wziąć pod uwagę również potencjalnych gości, warto zatem pomyśleć o nico większym meblu i dodatkowych miejscach siedzących. Jeśli lubisz wyprawiać uroczyste kolacje, idealnym rozwiązaniem będzie stół przeznaczony dla 6 osób, np. efektowny model Floro dostępny w naszym sklepie. Doskonale sprawdzi się w towarzystwie designerskich, minimalistycznych krzeseł Verona.

Stoły okrągłe

Aby dobrać krzesło do stołu o okrągłym kształcie, trzeba sugerować się jego średnicą. W tym przypadku zasady są określone bardzo precyzyjnie. Blat o średnicy 100 cm będzie odpowiedni dla 4 krzeseł, średnica 120-140 cm pomieści 6 krzeseł, natomiast średnicy 160 cm odpowiada 8 krzeseł. W przypadku 10 gości powinniśmy zdecydować się na okrągły stół o średnicy 180 cm. Szeroki wybór takich stołów znajdziesz między innymi w Malo Design. Do wyboru masz wiele ciekawych modeli stworzonych według najnowszych trendów wnętrzarskich.

Stół z krzesłami do salonu – pomysły na aranżacje

Stół z krzesłami do salonu można dopasować na wiele sposobów. Bezpieczną opcją jest niewątpliwie zakup całego kompletu, jednak w ostatnim czasie na popularności zyskują bardziej nieoczywiste rozwiązania, taki jak zakup krzeseł oraz stołu różniących się od siebie stylem. Połączenie ze sobą mebli utrzymanych w innym klimacie to wybór bardzo na czasie. Zgodnie z najnowszymi trendami urządzania wnętrz śmiało można zestawiać ze sobą elementy z metalu, drewna, marmuru czy weluru – możliwości są nieograniczone. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do jednego stołu możesz dobrać nawet 8 różnych modeli krzeseł! Decydując się na miksowanie stylów, trzeba jednak zwrócić uwagę na to, aby stół i krzesła tworzyły spójną kompozycję. Jako że nie jest to łatwe zadanie, warto skorzystać z pomocy architekta wnętrz, który ma doświadczenie w tworzeniu modnych i nietypowych aranżacji. W zakupie odpowiednich mebli z przyjemnością pomogą również eksperci Malo Design. Jeśli wyślesz nam zdjęcie Twojego wnętrza, dobierzemy dla Ciebie idealny stół z krzesłami do salonu.

Jak dobrać stół i krzesła do kuchni?

Wybierając stół i krzesła do kuchni również można postawić na meble różniące się od siebie stylem. W tym przypadku duże znaczenie mają nie tylko walory estetyczne, ale także sama wielkość mebli. Jako że kuchnia jest z reguły niewielkim pomieszczeniem, powinna być przede wszystkim funkcjonalna i umożliwiać spożywanie posiłków w komfortowych warunkach. Z tego powodu warto dobrać do kuchni stół z krzesłami małych rozmiarów, które nie zajmują niepotrzebnie przestrzeni. Świetnie sprawdzi się zwłaszcza okrągły stół w stylu bistro, taki jak model Majorka dostępny w Malo Design. Jest prosty i minimalistyczny, a dzięki stonowanej kolorystyce pasuje do niemal każdej aranżacji kuchni. W myśl najnowszych trendów urządzana wnętrz możesz do niego dobrać różne modele krzeseł, np. Oldi oraz Ontario.