Jak pielęgnować meble, by służyły przez długi czas
20 sierpien, 2021

Meble to wizytówka każdego domu, dlatego trzeba o nie systematycznie dbać. Jako że każdy rodzaj tkanin wymaga odmiennych czynności pielęgnacyjnych, warto poznać podstawowe zasady dotyczące ich czyszczenia oraz konserwacji. Jak pielęgnować meble tapicerowane, a także ze skóry i drewna, aby zachowały doskonały stan przez długi czas?

Czyszczenie mebli tapicerowanych

Pielęgnacja mebli tapicerowanych wbrew pozorom nie jest wcale trudna, ponieważ materiały obiciowe odznaczają się łatwością czyszczenia oraz konserwacji. Aby zachowały świetny stan przez wiele lat, trzeba jednak o nie regularnie dbać. Na czym polega czyszczenie mebli tapicerowanych? Przede wszystkim na regularnym odkurzaniu, aby nie zalegał w nich brud oraz bakterie. Gdy pojawią się świeże plamy, warto sięgnąć po bawełnianą ściereczkę nasączoną wodą. Czyszczenie mebli tapicerowanych różni się w zależności od rodzaju tkaniny. W przypadku materiału bawełnianego najlepiej sprawdzi się specjalna pianka, która nie podrażni delikatnego włókna. Aksamit oraz welur powinno się natomiast potraktować połączeniem wody z amoniakiem.

Meble tapicerskie – środki do pielęgnacji

Jeśli planujesz czyszczenie mebli tapicerowanych, w sytuacji pojawienia się bardziej uporczywych zabrudzeń warto skorzystać ze specjalistycznych środków pielęgnacyjnych. W Malo Design znajdziesz odplamiacz do tkanin meblowych, który jest w pełni bezpieczny praktycznie dla każdego rodzaju materiałów obiciowych i można go stosować z dowolną częstotliwością. Mówiąc o pielęgnacji mebli tapicerowanych, trzeba także wspomnieć o ich impregnacji. Regularne stosowanie odpowiednich preparatów przedłuża żywotność materiału, a przy tym poprawia jego walory estetyczne. Środek impregnujący, który można kupić w Malo Design zabezpiecza tkaninę przed zabrudzeniem i zabezpiecza kolor, a także chroni mebel przed nadmiernym zużyciem.

Jak pielęgnować meble ze skóry?

Zastanawiasz się, jak pielęgnować meble skórzane? Odpowiedź brzmi: tak, jak o własną skórę, ponieważ wymagają regularnego czyszczenia oraz nawilżania za pomocą odpowiednich preparatów. W przypadku skórzanych elementów wyposażenia wnętrz trzeba pamiętać o bieżącym usuwaniu wszystkich zabrudzeń, zanim na dobre wsiąkną w materiał. Jeśli mamy do czynienia z tłustymi plamami, wystarczy użyć suchej ściereczki i poczekać, aż skóra wchłonie brud, nie pozostawiając żadnego śladu. Czyszczenie mebli skórzanych powinno przeprowadzać się przy użyciu delikatnych środków myjących, gdyż zbyt drażniące mogą zniszczyć wrażliwy materiał. W tym celu można użyć naturalnego sposobu, takiego jak rozpuszczone w wodzie płatki mydlane, a także sięgnąć po bardziej specjalistyczne metody pielęgnacyjne. Obecnie w sklepach znajdziesz wiele ciekawych produktów, które doskonale poradzą sobie z uporczywymi plamami na elementach skórzanych. Czym pielęgnować meble ze skóry naturalnej? Świetnie sprawdzą się środki pielęgnacyjne dostępne w Malo Design. Propozycja od firmy Comodo zawiera aż dwa rodzaje preparatów ochronno-konserwujących, a także gąbkę i szmatkę. Dzięki temu zestawowi usuniesz zabrudzenia oraz zakonserwujesz meble skórzane w prosty i skuteczny sposób. W Malo Design kupisz także specjalistyczne środki do pielęgnacji elementów ze skóry ekologicznej, np. spray czyszczący.

Pielęgnacja mebli drewnianych

Jeśli chcesz wiedzieć, jak pielęgnować meble drewniane musisz przestrzegać bardzo ważnej zasady. Mówi ona, żeby do czyszczenia elementów z naturalnego drewna powinno się używać wyłącznie preparatów przeznaczonych do tego rodzaju powierzchni. Środki o innym zastosowaniu mogą niekorzystnie wpływać na stan mebli drewnianych, a nawet doprowadzić do ich zniszczenia. Kolejnym ważnym aspektem jest ograniczenie użycia wody, ponieważ drewno bardzo źle na nią reaguje – wystarczy sięgnąć po lekko wilgotną szmatkę bądź gąbkę wykonaną z miękkiego materiału. Pielęgnacja mebli drewnianych w dużym stopniu zależy od rodzaju ich powierzchni. Meble woskowane powinno się czyścić preparatem z woskiem, używając bawełnianej ściereczki i wykonując okrężne ruchy. W przypadku powierzchni lakierowanych również sprawdzi się wosk, a gdy mamy do czynienia z bardziej uporczywymi zabrudzeniami – płyn do mycia naczyń lub mydło. Czym pielęgnować meble olejowane? Najlepiej tym samym rodzajem oleju, którym były olejowane poprzednio. Aby je wyczyścić, musimy użyć bardzo czystej szmatki nasączonej olejem.