Jak urządzić kuchnię z salonem?
02 czerwiec, 2021

Kuchnia z wyspą i jadalnią, i salonem na dodatek! Takie rozwiązanie często spotyka się w wielu współczesnych domach i mieszkaniach. Jak dobrze zaaranżować taki układ, aby był zarówno funkcjonalny, jak i efektownie urządzony?

Salon z kuchnią i jadalnią – aranżacja

Dzisiejsze nowoczesne wnętrza domów i mieszkań lubią otwarte przestrzenie. Jest dzięki temu więcej miejsca, więcej światła i możliwości aranżacyjnych. Nawet niewielkie metraże będą wydawać się optycznie powiększone dzięki otwarciu kuchni na jadalnię. A o tym czy warto łączyć kuchnię z jadalnią pisaliśmy w tym artykule, dołączając do niego kilka istotnych porad. Kuchnia z jadalnią i salonem to mocno reprezentacyjne miejsca w każdym lokum, dlatego wiele osób podchodzi do urządzania tych przestrzeni z ogromną starannością. Niektórzy samodzielnie szukają inspiracji i próbują wdrażać je w życie, a inni z chęcią korzystają z usług sprawdzonych projektantów wnętrz. Bez względu na to, na którą opcję Ty się zdecydujesz, warto poznać kilka wskazówek dotyczących aranżacji salonu z kuchnią i jadalnią.

Kuchnia z salonem. Jak urządzić ją dobrze?

Symbolicznie zaznacz strefy

Gdy kuchnia i salon są na siebie otwarte czyli nie są wyraźnie od siebie oddzielone ścianą czy drzwiami, warto symbolicznie zaznaczyć to przejście z jednego otwartego pomieszczenia w drugie. Można tego dokonać na różne sposoby.

Jednym z nich jest użycie innego wzoru płytek podłogowych czy innego odcienia paneli w kuchni, a nieco innego w salonie czy jadalni. Aby wizualnie rozgraniczyć kuchnię i salon, można także pomalować ściany na inne kolory lub użyć w jednej ze stref pięknej fototapety. Jeżeli w Twoim otwartym na kuchnię salonie stoi dodatkowo stół jadalniany, warto wyróżnić tę przestrzeń za pomocą innego rodzaju oświetlenia (np. wieszając nad stołem okazałą lampę z ciepłą barwą światła). Gdy wyłączysz światło w kuchni, doskonale wyeksponowana zostanie dzięki niej wyłącznie strefa jadalna. Dobrze, aby światło tej lampy nie męczyło oczu podczas wieczornego posiłku czy spotkań towarzyskich z bliskimi.

Dobrze przemyślany projekt kuchni z salonem może także rozgraniczyć dwie przestrzenie w inny sposób. Rozważ podzielenie kuchni z jadalnią i salonem:

Mniej znaczy więcej

Posiadacze połączonej kuchni z wyspą i jadalnią i salonem powinni mieć na uwadze, że otwarte pomieszczenia mają swoje wady i zalety. Plusem z pewnością będzie tu większa integracja domowników oraz znacznie więcej swobody i przestrzeni. Do minusów zaliczyć jednak trzeba fakt, że salon z kuchnią i jadalnią jest w całości wyeksponowany i wszystko, co się tam znajduje będzie na widoku domowników i odwiedzających Cię przyjaciół. Zalegających w zlewie naczyń czy porozrzucanych na kanapie ubrań nie będzie można szybko ukryć za zamkniętymi drzwiami. Dlatego najlepiej przy urządzaniu kuchni z jadalnią i salonem kierować się zasadą minimalizmu. Mniej zawsze znaczy więcej. Zrezygnuj więc z licznych półek, szafek i szafeczek ze szklanymi drzwiczkami, w których wszystkie przedmioty będą na widoku. Wprowadzi to do aranżacji niepotrzebny chaos i przesyt, a przez to będzie się miało wrażenie ciągłego bałaganu. Drobiazgi codziennego użytku najlepiej będzie przechowywać w pojemnych wnętrzach mebli do salonu czy kuchni o jednolitym, niezbyt intensywnym kolorze.

Postaw na przemyślane dodatki

Myśląc o dekoracjach, nie stawiaj na bibeloty, które zbierają kurz, ale weź pod uwagę takie dodatki jak:

Wybierając tego typu przedmioty pamiętaj również, aby nie mieszać ze sobą zbyt wielu kolorów, faktur czy materiałów. Finalnie to one dodadzą Twojej kuchni z jadalnią i salonem charakteru i zadecydują o tym czy końcowy efekt będzie robił przyjemne wrażenie. Zadbaj, aby wszystko było wybrane z umiarem, a przede wszystkim z pomysłem. Tylko wówczas możesz być pewien, że zarówno Ty jak i Twoi domownicy będą w pełni zadowoleni z finalnego efektu.

Kuchnia z salonem – inspiracje

Inspiracji do urządzenia wymarzonego salonu z kuchnią i jadalnią w zależności od budżetu i tego, jaki metraż masz do zagospodarowania można szukać w wielu miejscach. Jedni lubią podpatrywać w social mediach, jak mieszkają znane osoby lub poszukują nowych pomysłów w salonach z designerskimi meblami wykonywanymi na specjalne zamówienie. Inni zadowalają się przejrzeniem gazetek reklamowych i katalogów meblarskich lub podpatrują, co nowego w sieci publikują znani projektanci i aranżerzy wnętrz. Bez względu na to, do jakiego źródła sięgniesz po inspiracje, zanim zaczniesz urządzać swoją wymarzoną kuchnię z salonem, pamiętaj o wymienionych w tym artykule zasadach. Nie podążaj też ślepo za modą. Zamiast tego dopasuj możliwe rozwiązania do własnych potrzeb, gustów i stylu życia.