Jak wybrać idealną sofę?
08 listopad, 2021

Sofy i kanapy można znaleźć w wielu stylach, kolorach czy wariantach konstrukcyjnych. Aby wybrać model idealnie dopasowany do swoich potrzeb, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Czym trzeba kierować się podczas zakupu mebla wypoczynkowego? Dowiesz się tego z tekstu poniżej.

Różnica między sofą a kanapą

Na czym polega różnica między sofą a kanapą? Wbrew pozorom łatwo odpowiedzieć na to pytanie. Sofa służy przede wszystkim do siedzenia. Jest znacznie niższa, bardziej rozłożysta i miękka od kanapy. Swoimi kształtami wręcz zachęca do tego, aby zatopić się na moment w jej miękkich wypełnieniach. Choć wiele osób myśli, że istnieje coś takiego, jak sofa rozkładana z materacem, nie mają racji. Sofa ma bowiem jeszcze jedną ważną cechę – nie rozkłada się!

Kanapa, czyli potocznie mówiąc „sofa rozkładana z materacem” lub „wersalka” może służyć za dodatkowe łóżko. Funkcja 2w1 jest przeznaczona przede wszystkim dla właścicieli małych mieszkań, a także tych, którzy często przyjmują gości. Jeśli należysz do tych osób i stoisz przed decyzją: sofa a kanapa, powinieneś wybrać drugą opcję. Uniwersalna kanapa za dnia będzie idealnym siedziskiem, a nocą posłuży jako wygodne łóżko.

Chcąc znaleźć mebel wypoczynkowy, w pierwszej kolejności musisz odpowiedzieć sobie na pytanie: czy w moim domu lepiej sprawdzi się sofa do siedzenia, czy kanapa z funkcją spania?

Wybór idealnej sofy lub kanapy

Zastanawiasz się, jaką sofę wybrać? A może rozkładana kanapa bardziej odpowiada Twoim potrzebom? Znalezienie idealnego mebla wypoczynkowego to kwestia, która wymaga wzięcia pod uwagę kilku ważnych aspektów. Czym warto kierować się podczas wyboru sofy lub kanapy? Przedstawiamy praktyczne wskazówki.

1. Przeznaczenie

Skoro już wiesz, jaka jest podstawowa różnica między sofą a kanapą, pora wybrać produkt dla siebie. Jak już wspomnieliśmy, najważniejsze są tutaj potrzeby każdego z nas. Jeśli chcesz, aby Twój mebel posiadał funkcję spania, najlepszym rozwiązaniem będzie kanapa, a gdy nie ma takiej konieczności – sofa. Kupując sofę lub kanapę, musisz zwrócić uwagę także na jej przeznaczenie. Mebel ma stać w salonie czy w gabinecie? A może zamiast łóżka w sypialni? Koniecznie zastanów się nad tymi aspektami, ponieważ pozwolą Ci znaleźć odpowiedni produkt.

2. Wielkość

Sofa a kanapa – bez względu na to, co wybierzesz, pomyśl nad ich rozmiarem. Wymiary mebla wypoczynkowego powinny być podyktowane dwoma czynnikami: wielkością pomieszczenia oraz ilością domowników. Jak to zastosować w praktyce? W niewielkim pokoju rekomendujemy postawienie kompaktowej sofy przeznaczonej dla dwóch osób, takiej jak dostępny w Malo Design model Diana. W nieco większej przestrzeni świetnie sprawdzi się natomiast nasza czteroosobowa kanapa Koge.

3. Styl

Zadajesz sobie pytanie, jaką sofę wybrać, aby pasowała do wystroju Twojego wnętrza? I bardzo dobrze, bo kolor i styl należą do bardzo ważnych aspektów zakupu mebla wypoczynkowego. Obecnie modnych jest naprawdę wiele klimatów wnętrzarskich i tylko od Ciebie zależy, który z nich wybierzesz. Minimalistyczna kanapa w stylu skandynawskim? A może skórzana sofa w klimacie industrialnym? Możliwości jest naprawdę wiele, dlatego, jeśli potrzebujesz pomocy, przeczytasz nasz artykuł dotyczący modnych stylów aranżacji wnętrz. Przygotowaliśmy również praktyczne porady dla osób, które dopiero noszą się z zamiarem nabycia sofy lub kanapy – znajdziesz je tutaj.

Najlepsze tkaniny na sofę lub kanapę

Sofa a kanapa – pewnie już wiesz, które z nich chcesz kupić. Pozostaje jednak kwestia wyboru materiału obiciowego. Obecnie w sklepach można znaleźć tkaniny na sofę w szerokiej gamie kolorystycznej i o różnych właściwościach. Pokryta welurem sofa? Tkanina zmywalna na kanapie? A może skórzany narożnik? To od Ciebie zależy, które rozwiązanie wybierzesz do swojego domu. Znalezienie idealnego produktu może stanowić wyzwanie, dlatego warto zapoznać się z podstawowymi rodzajami materiałów obiciowych. Więcej na ich temat pisaliśmy w tym artykule.