Kuchnia połączona z jadalnią, czy to dobre rozwiązanie?
02 czerwiec, 2021

Czasem projekt mieszkania czy domu, metraż lub rozkład pomieszczeń nie przewiduje możliwości, aby kuchnia mogła funkcjonować jako oddzielne pomieszczenie. Wówczas trzeba trochę pokombinować, aby w przemyślany sposób połączyć ją z jadalnią. Czy połączenie: kuchnia z jadalnią to dobre rozwiązanie? Przeczytaj poniższy artykuł i przekonaj się sam!

Połączenie kuchni z jadalnią – warto czy nie warto?

Dobrze urządzona kuchnia z jadalnią tętni życiem i nie chce się z niej wychodzić. Centrum domowego życia kwitnie właśnie tutaj. Główną rolę w tej wyjątkowej przestrzeni gra bez wątpienia stół jadalniany, przy którym (oprócz wspólnych posiłków) zwykle domownicy lubią także np. popracować przed laptopem czy pograć wspólnie w gry planszowe. O tym czy potrzebny Ci stół dla małej czy dla dużej rodziny decydujesz tylko Ty.

Warto jednak na początek skupić się na tym, co sprawia, że warto połączyć kuchnię i jadalnię oraz wziąć pod lupę także to, co może Cię przed taką decyzją skutecznie powstrzymywać. Stojąc przed wyborem otwarcia kuchni na przestrzeń jadalnianą, automatycznie pojawiają się argumenty za i przeciw takiemu rozwiązaniu.

Kuchnia z jadalnią – plusy

 • Osoba przygotowująca posiłki w kuchni może uczestniczyć w rozmowach toczących się w jadalni – połączenie kuchni z jadalnią zdecydowanie integruje domowników i sprawia, że osoba, która akurat gotuje nie czuje się odizolowana od reszty towarzystwa, które akurat jest zgromadzone przy stole jadalnianym. Nie musi podnosić głosu, aby się z nimi porozumieć, tylko swobodnie uczestniczy w dialogu.

 • Nie trzeba nosić posiłków z kuchni do jadalni – połączenie kuchni z jadalnią w jedno pomieszczenie to bez wątpienia także oszczędność czasu i brak konieczności wędrowania z talerzami. Wszystko jest pod ręką, w jednym większym pomieszczeniu. Można sobie coś swobodnie podać i nie trzeba w tym celu często wychodzić z kuchni czy jadalni lub na odwrót. Jest się tak jakby w dwóch miejscach jednocześnie.

 • Więcej przestrzeni – to argument, który najczęściej wygrywa. Takie połączenie bardzo optycznie powiększa dostępny metraż i dodaje mu światła. Niektórzy właśnie ze względu na to decydują się wyburzyć ścianę, które separuje w domu lub mieszkaniu kuchnię od jadalni.

 • Można zaaranżować przestrzeń kuchenną pasującą do jadalni – kuchnia z jadalnią – nowoczesna czy klasyczna zawsze powinna być spójna, dlatego należy pamiętać o aspektach estetycznych. Osoby marzące o designerskiej kuchni i jadalni mogą sprawić, aby te przestrzenie dobrze ze sobą współgrały, uzupełniały się i niejako przylegały do siebie w kontekście zastosowanego stylu aranżacji kuchni z jadalnią. Daje to wspaniałe pole do popisu osobom, które mają do tego zacięcie. Zarówno do strefy kuchennej, jak i jadalnianej można wstawić designerskie meble (stoły, krzesła lub hokery), zadbać o odpowiednie kolory oraz pasujące do siebie dodatki i każdego dnia cieszyć się wspaniałym efektem, który przyniosła spójna aranżacja kuchni z jadalnią.

Kuchnia z jadalnią – minusy

 • Przenikanie zapachów gotowania – podczas przygotowywania posiłków czy smażenia, trzeba liczyć się z docieraniem zapachów do części jadalnianej. Właśnie dlatego przy otwartej kuchni najważniejszym sprzętem będzie dobry okap. Wybierając jego moc, trzeba wziąć pod uwagę łączną kubaturę całego pomieszczenia (czyli kuchni i jadalni razem) lub wybrać okap o jak największej możliwej wydajności. Wszystko po to, aby zminimalizować rozprzestrzenianie się niepożądanych zapachów.

 • Hałas – w jadalni może być słychać głośne urządzenia kuchenne lub krzątaninę. Zmywarka podczas pracy, włączony okap, ekspres do kawy czy mikrofalówka. To tylko niektóre sprzęty, które będą wydawać dźwięki i docierać do przestrzeni jadalnej. Do tego dochodzą odgłosy charakterystyczne podczas segregowania czystych naczyń wyjmowanych ze zmywarki czy układania garnków w szafkach i wiele, wiele innych. Decydując się na otwartą kuchnię połączoną z jadalnią trzeba się z tym liczyć.

 • Brak dodatkowej ściany w kuchni – często ma się możliwość otwarcia kuchni na jadalnię likwidując jedną ze ścian, jednak wówczas może okazać się, że trudno będzie sensownie ustawić niezbędne sprzęty AGD. Zabraknie tej jednej ściany, pod którą można rozmieścić część urządzeń i mebli lub, na której można powiesić szafki czy półki. Wpisując jednak w internetową wyszukiwarkę grafiki kuchnia z jadalnią inspiracje możesz sprawdzić, jak radzą sobie z tym problemem architekci wnętrz i zastosować pewne sprytne rozwiązania u siebie.

 • Nieporządek w kuchni widoczny również w jadalni – przy otwartej kuchni, nie można pozwolić sobie na zalegające w zlewie naczynia i bałagan, gdy np. przyjmujesz ważnych gości na kolacji. Nie możesz “ukryć” niczego w zamkniętym pomieszczeniu kuchennym, wszystko jest wyeksponowane i zawsze na widoku.

Mała kuchnia z jadalnią – sprytne rozwiązania

 • Gdy dysponujesz małą ilością miejsca, zamiast osobnego stołu możesz postawić na przedłużenie blatu wyspy kuchennej.

 • Aby uniknąć hałasów i przedostawania się do części jadalnianej niepożądanych zapachów, możesz zastosować rozsuwane drzwi, którymi w razie potrzeby będzie można szybko i sprawnie oddzielić kuchnię od jadalni.

 • Możesz symbolicznie zaznaczyć strefę kuchni i strefę jadalni np. wykorzystując do tego celu zawieszoną nad stołem lampę lub też inny rodzaj podłogi.

W dzisiejszych czasach wiele osób żyje w ciągłym pośpiechu i nieraz brak jest czasu na spędzanie czasu z rodziną. Kuchnia połączona z jadalnią może okazać się idealnym rozwiązaniem choćby dlatego, aby móc częściej rozmawiać z resztą domowników.