Sofa czy narożnik – trudny wybór
23 marzec, 2021

Ponieważ salon to serce domu, w którym domownicy spędzają najwięcej czasu, przy jego urządzaniu możesz stanąć przed wieloma dylematami. Jednym z nich jest wybór odpowiedniego wypoczynku, który spełni liczne wymagania zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne. Najpopularniejszym rozwiązaniem są tu oczywiście sofy i narożniki, jednak decyzja którą opcję wybrać zawsze sprawia sporo trudności. By dokonać optymalnego wyboru i cieszyć się komfortem, warto najpierw dokładnie przyjrzeć się obu możliwościom.

Narożnik czy sofa – kryteria wyboru

Sofy i narożniki mają stworzyć w twoim salonie strefę przeznaczoną do wypoczynku. Podstawowym kryterium ich wyboru powinny być więc takie cechy mebli, które zaspokoją potrzeby wszystkich domowników. Warto przyjrzeć się tu zwyczajom rodziny i określić do czego narożnik czy sofa będą służyły najczęściej – czy będzie to wspólne oglądanie telewizji, częste przyjmowanie gości czy po prostu indywidualny relaks z książką. Dzięki odpowiedziom na to pytanie możesz określić rozmiar mebla i jego najbardziej pożądane funkcje. Jeśli sofa, narożnik ma być również posłaniem dla gości, warto wybrać mebel z funkcją spania, biorąc przy tym pod uwagę sposób w jaki się rozkłada i ile miejsca wtedy zajmuje. Jest to dość istotne, ponieważ kolejnym kryterium wyboru wymarzonego wypoczynku jest oczywiście metraż salonu.

Przyjrzyj się dokładnie pomieszczeniu, w którym zamierzasz ustawić narożnik czy sofę. Pamiętaj przy tym, że wypoczynkowy mebel często stanowi centralny punkt wystroju salonu, jego design musi więc współgrać z całościową koncepcja aranżacyjną. Co więcej, wybór sofy lub narożnika często determinuje dalsze wybory pozostałych elementów wyposażenia, takich jak pufy i stoliki kawowe. Bez względu na typ mebla, który zajmie twoją przestrzeń, zwracaj również uwagę na materiał, którym został pokryty. Sofy i narożniki to najczęściej eksploatowane sprzęty w domu, dobrze więc gdy pokrywające je materiały są przyjemne w dotyku i łatwe w czyszczeniu (zwłaszcza jeśli w domu są zwierzęta).

Rozwiązania dla małych metraży

Jeśli zastanawiasz się czy lepiej będzie pasować narożnik czy sofa do małego salonu to odpowiedź nie jest jednoznaczna. Oba rozwiązania mają potencjał, a jego wykorzystanie zależy jedynie od twoich potrzeb. Sofy są zazwyczaj mniejsze niż narożniki, przyjęło się więc sądzić, że są one dedykowane do niewielkich pomieszczeń – także takich, które są mało ustawne. Jest w tym sporo prawdy, ponieważ sofa jako mebel jest lekka i łatwo ją przestawić (co jest również doskonałym atutem, jeśli lubisz przemeblowania). Co więcej nie zawsze musi ona stać przy ścianie – możesz umieścić ją na środku salonu, tworząc tym samym osobną przestrzeń relaksu lub odgradzając dwie strefy o różnym przeznaczeniu (np. salon i kuchnię). Za wyborem sofy często przemawia też jej design – meble te oprócz ciekawych kształtów dostępne są w wielu kolorach i wzorach tapicerki, dzięki czemu stają się prawdziwą ozdobą pomieszczenia.

Jednak w małym pomieszczeniu nie zawsze musi stać sofa. Narożnik może być bowiem doskonałym rozwiązaniem jeśli chodzi o maksymalnie wykorzystaną przestrzeń. Optymalne miejsce jego umieszczenia często znajduje się w rogu pokoju, przy czym zawsze warto zastanowić się, czy bardziej funkcjonalna będzie jego lewo czy prawostronna wersja. Rozkładane narożniki doskonale sprawdzą się jako miejsce do spania zarówno dla domowników, jak i gości, a wbudowana w nie komora ułatwi przechowywanie pościeli lub innych elementów. Narożniki zazwyczaj występują w bardziej stonowanych kolorach niż sofy, dzięki czemu łatwiej dobrać do nich resztę mebli i dekoracji. Tu również warto zwrócić uwagę na materiał tapicerski, aby nie mieć problemów z czyszczeniem tkaniny.

Sposób na dużą przestrzeń

Duże wnętrze daje nieco więcej możliwości aranżacyjnych, ale tam gdzie przestrzeń nie stanowi problemu mogą pojawić się inne dylematy. Choć narożnik wydaje się być tu naturalnym wyborem, nie jest to jedyna dostępna opcja. Chcąc zapewnić sobie pełną funkcjonalność mebli, możesz zastanawiać się czy najlepszym wyborem do salonu będzie narożnik czy dwie sofy. Oba rozwiązania mają wiele zalet.

Decydując się na narożnik, otrzymujesz solidny mebel, który nadaje ton całemu wnętrzu i jest dobrym punktem wyjścia dla dalszej aranżacji. W dużym pomieszczeniu nie musi on stać przy ścianie, a możliwość wyboru wersji lewo lub prawostronnej mebla pozwala na optymalne dopasowanie go do własnych potrzeb. Rozwiązanie to zapewnia wysoki komfort wypoczynku w pozycji siedzącej, półleżącej i leżącej, co więcej zapewni miejsce dla całej rodziny. Duże pomieszczenie nie oznacza jednak konieczności rezygnacji z sofy. Narożniki dobrze sprawdzają się gdy nie masz potrzeby częstej zmiany ustawienia mebli lub jesteś zdecydowany na jedną aranżację przez dłuższy czas.

Jeśli jednak lubisz mieć więcej opcji aranżacyjnych warto przemyśleć możliwości jakie do pomieszczenia wprowadzają dwie sofy. Ze względu na swoja lekkość mogą być one dowolnie ustawiane – zarówno równolegle do siebie, jak i w jednej linii czy w kształt litery L. Dzięki temu łatwiej zmienić charakter wnętrza i dopasować meble do aktualnych potrzeb. Jeśli zastanawiasz się więc, czy dobrym rozwiązaniem są dwie sofy czy narożnik radzimy dobrze przemyśleć swoje potrzeby, pomysł na aranżację oraz oczekiwania względem mebli.