Stół dla małej i dużej rodziny
02 czerwiec, 2021

Miejsce, wokół którego gromadzi się rodzina podczas posiłku, przestrzeń, w której odbywają się często najważniejsze rozmowy z bliskimi i spotkania towarzyskie to właśnie rodzinny stół. Jak wybrać mały stół do kuchni i większy stół do jadalni? Podpowiadamy.

Jaki stół do jadalni?

Stół do jadalni, przy którym wspólnie spożywa się posiłki to najczęściej serce każdego domu. Oprócz rodzinnych obiadów czy uroczystych kolacji, trwają przy nim nieraz debaty i długie, towarzyskie rozmowy. Przy takim stole gra się też w różnego rodzaju gry planszowe, a czasem również pracuje przy laptopie. Bez względu na to czy masz małą czy dużą rodzinę bardzo ważne jest, aby odpowiednio wybrać odpowiedni model stołu do jadalni i nie tylko do jadalni. Stół równie dobrze może też stanąć w kuchni lub salonie. Wszystko zależy od przestrzeni, jaką dysponujesz i możliwości aranżacyjnych Twojego lokum. W zależności od tego, w którym miejscu Twojego domu czy mieszkania ma stanąć wymarzony rodzinny stół, powinieneś wziąć pod uwagę wystrój tego pomieszczenia. Idealnie, aby styl, kolory i materiały stołu dla rodziny z nim współgrały. Nie bez znaczenia pozostaje też jego funkcjonalność. Możliwość rozłożenia stołu w razie większej liczby gości to prawdopodobnie tylko jedna z praktycznych cech, którą mocno docenisz. Gdy już wybierzesz stół, dobrze jest też oczywiście wybrać pasujące do niego krzesła do jadalni oraz oświetlenie nad stołem i wokół niego. A więc jaki stół do kuchni wybrać? Podpowiadamy.

Stół do kuchni – wybierz najlepszy dla siebie

Gdy myślisz o idealnym stole, widzisz oczami wyobraźni okrągły, kwadratowy czy prostokątny stół? Jaki ma kolor? Jest drewniany czy wykonany z innego materiału? Często to, jak wyobrażasz sobie dany przedmiot rzutuje potem na Twoje decyzje zakupowe. Warto mieć tego świadomość i przyjrzeć się swoim gustom jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań idealnego stołu do kuchni czy jadalni. W sklepach meblarskich odnajdziesz tysiące kuszących i bardzo oryginalnych propozycji stołów. Niektóre z nich mają ukryte szuflady, wgłębienia, w których możesz umieścić pojemniki na przyprawy, kubek z kawą lub donicę z ziołami. Możliwości jest wiele. Jaki więc powinien być stół do jadalni? Jak się w tym nie pogubić?

  • Po pierwsze – zdecyduj, gdzie ma stanąć stół (kuchnia, salon czy jadalnia?) wówczas łatwiej będzie Ci dopasować go do panującego w danym pomieszczeniu stylu aranżacji. Odpowiedni będzie dla Ciebie tradycyjny czy bardziej designerski stół do jadalni?

  • Po drugie – sprawdź metraż dostępnej przestrzeni, w której ma stanąć Twój rodzinny stół, dzięki temu łatwiej Ci będzie określić jego dokładne wymiary.

  • Po trzecie – określ ile osób będzie korzystać ze stołu każdego dnia i zastanów się jak często przyjmujesz u siebie gości serwując im posiłki. Pomoże Ci to wybrać wielkość blatu i zadecydować czy opcja z rozsuwaniem stołu do kuchni jest dla Ciebie istotna.

Stół dla rodziny – czyli jaki?

Współczesne trendy wnętrzarskie wyraźnie podążają za designerskim stylem aranżacji. A o tym, jak w rozsądny sposób za tą modą podążyć i urządzić nowoczesną kuchnię pisaliśmy tutaj. W dużych, otwartych kuchniach, salonach i jadalniach (zwłaszcza tych designerskich) zawsze wspaniale prezentował się będzie prosty, a jednocześnie niezwykle elegancki stół o lekkiej formie. Miłośnicy industrialnego czy skandynawskiego stylu z pewnością docenią jego piękną bryłę i solidną konstrukcję (blat wykonany z litego drewna dębowego najwyższej klasy). Tego typu stół urzeknie też zwłaszcza fanów indywidualnych rozwiązań, ponieważ jest wykonywany na zamówienie. Można określić długość blatu (maksymalnie 260 cm) i rodzaj wybarwienia (np. orzech, czarny, bielony lub efekt surowego drewna).

A miłośnikom okrągłych kształtów i tradycyjnego stylu prawdopodobnie do gustu przypadnie ten lub podobny model stołu do kuchni. Ma on regulowane nóżki. Wybierając stół warto też sprawdzić, czy jego blat jest odporny na zarysowania.

Stół do jadalni – gdzie szukać inspiracji?

Jesteś na etapie urządzania nowej kuchni, salonu lub jadalni? A może dotychczasowe umeblowanie tych pomieszczeń w Twoim domu przestało już spełniać swoją rolę lub po prostu Ci się znudziło? W każdym wypadku poszukując idealnego stołu dla małej lub bardzo licznej rodziny, zawsze warto zainspirować się m.in.:

  • katalogami meblarskimi,

  • blogami poświęconymi aranżacji wnętrz,

  • zdjęciami wrzucanymi na strony internetowe i social media przez salony meblarskie lub projektantów wnętrz.

Etap przemyśleń, pomiarów i inspiracji zakończ wizytą w sklepie, w którym będziesz mógł dotknąć stołu, usiąść przy nim i przekonać się, czy jest to stół dla rodziny, o którym zawsze marzyłeś.