Welur – wszystko, co musisz wiedzieć temat tego materiału
30 czerwiec, 2021

Welur – co to jest?

Tkanina welurowa to synonim luksusu oraz dobrego smaku. Choć jeszcze w XIV oraz XV wieku zarezerwowana była dla monarchii i szlachty, dziś stanowi ostatni krzyk mody, znajdując zastosowanie w różnorodnych aranżacjach wnętrz. Jako że posiada wyjątkowo uniwersalny charakter, odpowiada wielu stylom urządzania przestrzeni, od glamour, przez boho, aż po vintage. Meble takie jak krzesła welurowe czy fotel welurowy charakteryzują się elegancją oraz wytwornością, a przy tym zapewniają wysoki poziom komfortu. Na tym nie kończą się jednak zalety tego materiału – welur ma wiele cennych właściwości. Mimo pozornej delikatności charakteryzuje się wyjątkową wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne, dlatego sprawdza się nawet w przestrzeniach zamieszkiwanych przez małe dzieci! Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Welur, welwet i aksamit – czym się różnią?

Wiele osób zastanawia się nad kwestiami co to jest welur oraz czym różni się od welwetu oraz aksamitu. Pojęcia te są często mylone i uznawane za synonimy, tymczasem są to trzy inne tkaniny należące do grupy materiałów pluszowych. Z racji zbliżonego sposobu tkania opartego na okrywie runowej wyglądają podobnie, różnią się natomiast technologią produkcji – sposobem uzyskiwania puszystej okrywy, długością oraz grubością materiału, rodzajem włókien, a także elastycznością. Jak odróżnić materiał welurowy od welwetu i aksamitu?

Aksamit to najsztywniejszy i najgrubszy z materiałów pluszowych, który odznacza się meszkiem o długości nieprzekraczającej 3 mm. Powstaje w procesie wprowadzenia pomiędzy tzw. nitki osnowy, czyli włókna bawełniane, wełniane lub jedwabne dodatkowych nitek runowych w postaci pętelek.

Welur natomiast ma krótsze włosie od aksamitu i jest zdecydowanie bardziej cienki oraz elastyczny. Charakteryzuje się także mniejszym połyskiem, choć wciąż ładnie odbija światło. Z kolei okrywa włosowa welwetu przekracza 3 mm – ten materiał powstaje na skutek wyciągania nici wątku ponad osnowę w postaci pętelek, a następnie ich rozcięciu. Został zaprojektowany jako tańszy substytut aksamitu, ale w istocie jest bardziej sztywny, nie tak błyszczący oraz znacznie gorzej się układa.

Właściwości tkaniny welurowej

Materiał welurowy odznacza się wyjątkową miękkością dzięki puszystej okrywie włosowej zwanej meszkiem. Choć jet bardzo miły w dotyku i sprawia wrażanie delikatnego, tak naprawdę charakteryzuje się dużą wytrzymałością.

Zastanawiasz się, czy welur i dzieci to dobre połączenie? Nie masz powodów do obaw – welur to tkanina odporna na rozciąganie oraz rozrywanie, dlatego świetnie sprawdzi się w domu zamieszkiwanym przez małych rozrabiaków. Tkanina welurowa to także świetne rozwiązanie dla właścicieli zwierząt, ponieważ nie poddaje się pazurom kotów lub psów, a przy tym stosunkowo łatwo się ją czyści. Jak dbać o materiał welurowy? W pierwszej kolejności trzeba pamiętać o regularnym odkurzaniu powierzchni z kurzu oraz pyłu, który gromadzi się w welurowym runie. W celu utrzymania sprężystości włókien rekomenduje się systematyczne przeczesywanie włosia z wykorzystaniem środka do pielęgnacji tkanin welurowych. Meble takie jak np. fotel welurowy powinno się czyścić zgodnie z kierunkiem układania się włosia, co zapewni efektowny wygląd materiału i zabezpieczy go przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Materiał welurowy – zastosowanie

Tkanina welurowa ma szereg zastosowań w aranżacji wnętrz. Idealnie sprawdzi się jako obicie mebli do kuchni lub salonu, takich jak krzesła welurowe czy fotel welurowy. To także świetny pomysł na efektowny zagłówek łóżka – welur nie tylko stanowi oryginalny element dekoracyjny, ale także jest wyjątkowo miękki i wygodny. Jeśli meble takie jak np. fotel welurowy z jakiegoś powodu nie są w Twoim guście, pomyśl o zakupie dodatków z tego materiału. Welurowe poduszki czy zasłony ocieplą każdą przestrzeń oraz zapewnią wysoki poziom komfortu w chwilach relaksu w domowym zaciszu.

Zastanawiasz się, co jest modne w świecie designu? W tym sezonie projektanci stawiają na krzesła tapicerowane welurem w intensywnej kolorystyce, np. głębokim różu lub zieleni. Ciekawy dodatek do kuchennej przestrzeni stanowią krzesła Boliwia, które znajdziesz w Malo Design. Mają siedziska w ciekawych kolorach, dlatego z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Kolejną wartą uwagi propozycją jest fotel welurowy Kavos z ramą z metalowego złota. Złote elementy to obok weluru najpopularniejszy ostatnio trend wnętrzarski, stanowiący doskonałe uzupełnienie aranżacji w stylu glamour.