Czy zastanawiałeś się kiedyś co decyduje o tym, że dobrze się gdzieś czujemy ?


Co decyduje o tym, że w pewnych miejscach jest świetny klimat, czy wyjątkowa atmosfera? Czy decydują o tym względy estetyczne, czy może jednak coś innego? Może kolor ścian, wyszukane dodatki, gustowne tekstylia, stonowane dywany, wykładziny, a może odpowiednie oświetlenie lub meble. Bez wątpienia są to rzeczy, na które zwracamy uwagę, decydujące o pierwszym odbiorze i estetycznych wrażeniach.


Scandinavian style


Od wielu lat daje się nieprzerwanie zaobserwować modę na wnętrza w stylu skandynawskim. Urządzenie kuchni, jadalni czy salonu w stylu skandynawskim stało się ostatnio bardzo popularnym trendem. Być może decyduje o tym prostota, a jednocześnie funkcjonalność i użytkowość wykorzystanych przedmiotów. Być może są to rozbielone, jasne ściany i białe dodatki. Być może w końcu, jest to urządzenie wnętrza w sposób naturalny za pomocą drewnianych dodatków, czy mebli.


Rozległa przestrzeń, jasne otoczenie


Styl skandynawski cechuje przede wszystkim minimalizm, prostota i naturalność. We wnętrzach widać także zamiłowanie do przestrzeni i powiew świeżości. Najczęściej używanymi kolorami, charakterystycznymi dla wystroju są biel, szarość i beż. Barwy te nieodłącznie kojarzą się z naturą i chłodem skandynawskiej przyrody. Meble wykorzystywane do aranżacji wnętrza tego rodzaju, to przede wszystkim pochwała prostoty i funkcjonalności, a więc decydując się na urządzanie mieszkania, czy domu w tym stylu, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na wygodę. Kierując się aspektami użytkowymi i praktyczną stroną mebli i dodatków, na pewno uzyskamy oczekiwany efekty. Preferujący taki styl, z powodzeniem mogą wykorzystywać materiały takie jak: szkło, drewno, kamienie, czy metal. Należy zrezygnować ze sztucznych dodatków, czy krzykliwych kolorów. Z kolei aby nadać wnętrzu odrobinę przytulności wystarczy umiejętnie wybrać odpowiednie dodatki, najlepiej wykonane z naturalnych włókien lub materiałów, w adekwatnych stonowanych kolorach. Można też pokusić się o przełamania monotonnego, spokojnego, chłodnego charakteru skandynawskiego wnętrza i wprowadzić do jego wystroju jeden, zdecydowany kolor lub designerskie meble.


A może pomieszać


Aranżując wnętrza często sięga się po inne style. Wystarczy wprowadzić kilka dodatków w orientalnym charakterze by stworzyć mieszany styl – zwany eklektycznym. Aby jednak nie rozpędzić się i nie namieszać za bardzo w tym wnętrzarskim tyglu, lepiej trzymać się przyjętej linii i obranego stylu, a dodatki, bądź elementy umiejętnie dozować. Mieszając style łatwo przesadzić i uzyskać efekt odmienny od pożądanego. Wnętrze może wtedy przypominać bardziej składowisko przedmiotów o różnym charakterze i zaprzeczać dobremu gustowi właściciela.