Wybór mebli do salonu to inwestycja na długie lata. Nie tylko pełnią funkcję użytkową, ale również sprawiają, że wnętrze zyskuje na przytulności i charakterze. Potrafią wiele powiedzieć o mieszkaniu oraz o jego właścicielu, nic więc dziwnego, że wyszukujemy je z wielką starannością. Często decydujemy się na wierność jednemu stylowi i dzięki temu zyskujemy spójne, harmonijne wnętrza, w których miło spędza się czas w gronie rodziny. Obecnie najmodniejsza jest stylistyka nowoczesna, zawierająca w sobie estetykę skandynawską i industrialną. Jak wprowadzić ją do mieszkania? Oto kilka przydatnych wskazówek.

Nowoczesny styl można podsumować jako prostotę i minimalizm

Meble utrzymane w tej konwencji powinny być przede wszystkim użyteczne. Ozdobniki zostały więc zredukowane do minimum, a triumf święci praktyczność. Popularne są meble modułowe, systemowe, a także odświeżone i unowocześnione meblościanki. Wyróżniają się innowacyjnymi rozwiązaniami, mającymi ułatwić korzystanie z nich, są też wykonane z materiałów odpornych na uszkodzenia. Jednak mimo surowości i ascetyczności, w definicji stylu nowoczesnego zawarta jest chęć eksperymentowania z formami oraz kolorami. Do woli możemy zatem zmieniać ustawienia elementów i dodatki, co wprowadzi do wnętrza nutkę kreatywności. Meble nowoczesne pozwalają na pokazanie przestrzeni salonu. W tym celu postawmy na niskie stoliki, proste formy krzeseł, sof i regałów. Ta stylistyka lubi ład i porządek, dlatego warto ograniczyć liczbę dodatków, jak również skupić się na jednym lub dwóch kontrastowych kolorach, które ożywią jednolite tło.

Styl skandynawski i industrialny to kwintesencja nowoczesności

Kiedy mówimy o modnym salonie, zazwyczaj mamy na myśli wnętrze utrzymane w stylistyce skandynawskiej lub industrialnej. Zwłaszcza ta pierwsza, ze względu na swoją powszechność, bywa uważana za uniwersalny wzór na nowoczesne mieszkanie. Przyjrzyjmy się jej więc bliżej:

  • Styl skandynawski kocha funkcjonalność, prostotę i naturalne materiały: drewno, kamień, tkaniny, plecionki, a także jasne barwy: szarość oraz biel przełamane ciemną zielenią roślinności. Dekoracje są skromne, eleganckie, ale tutaj mamy już pełną dowolność, jeśli chodzi o kolory. Warto jedynie pamiętać o zasadzie prostoty, która obowiązuje w każdym aspekcie opisywanej stylistyki.
  • Styl industrialny (loftowy) przywodzi na myśl surowe wnętrza fabryk. Jego nieodłączną częścią są: cegła, beton, miedź i metal. Swobodnie można tutaj stosować rozwiązania jakby wprost zaczerpnięte z przemysłu, na przykład elementy konstrukcyjne. Kolory mają optycznie powiększać pomieszczenia, dlatego dobrze sprawdzają się wszelkie beże, szarości, biele i jasne brązy. Zachowajmy też absolutny minimalizm w dodatkach.

Niezależnie od wybranego stylu, do każdego wnętrza będą pasować proste meble o ciekawych formach. W Malo Design na bieżąco poznajemy najnowsze trendy, dzięki czemu możemy Wam zaproponować pomysłowe, przykuwające wzrok modele, które spełnią wszystkie Wasze oczekiwania.