Oświetlenie mieszkania to nie tylko poprawa widoczności – to również gwarancja zdrowia, pozytywnego nastroju, efektywnej pracy, a także element wystroju. Każde wnętrze wymaga innego światła, a wynika to z faktu, że pomieszczenia mają różną wielkość i pełnia inną funkcję. Punkty świetlne należy dobrać tak, aby w danym miejscu czuć się komfortowo. Podpowiadamy, w jaki sposób dopasować oświetlenie do rodzaju pomieszczenia w designerskim stylu.

Oświetlenie do salonu i sypialni nie może być jednorodne

Nowoczesny salon pełni funkcję reprezentatywną oraz wypoczynkową. Pamiętajmy, że to właśnie w nim spędzamy większość wolnego czasu. Tutaj też usadzamy gości, częstując ich herbatą i ciasteczkami. Salon należy więc wyposażyć w kilka różnych źródeł światła. W kąciku wypoczynkowym ustawmy stylową stojącą lampę, która sprzyja relaksowi. Meble designerskie podświetlmy ozdobną ramką na zdjęcia lub obrazkiem. Na ścianie natomiast zastosujmy światło punktowe. Decydując się na nowoczesny salon pamiętajmy, że oświetlenie musi być dopasowane do stylu pomieszczenia. W sypialni najlepiej jest wykorzystać kilka rodzajów światła – rano pobudzające, a wieczorem uspokajające. Chłodne, niebieskie barwy pobudzają hormon odpowiedzialny za naszą aktywność, zaś barwa ciepła przygotuje nas do relaksu i snu.

Najważniejsza widoczność? Oświetlamy kuchnię i łazienkę

W kuchni największą uwagę należy zwrócić na strefę roboczą. Tam światło warto zamontować pod wiszącymi szafkami – najlepiej sprawdzi się oświetlenie liniowe lub punktowe. Pamiętajmy także, by odpowiednio rozjaśnić stół. Wieszając nad nim nowoczesną, ozdobną lampę, uzyskamy dodatkowy element wystroju wnętrza. W łazience należy pamiętać o przestrzeganiu norm bezpieczeństwa. W tym pomieszczeniu oświetlamy przede wszystkim lustro. Designerska, nietuzinkowa lampa o surowym, nowoczesnym charakterze powieszona pod sufitem, będzie doskonałym rozwiązaniem.

Nie zapomnijmy o przedpokoju i korytarzu. Czujniki ruchu to dobry wybór

Nawet w tych miejscach, w których przebywamy niewiele czasu, także nie może być ciemno. Lampy z czujnikiem ruchu, które automatycznie zapalają się po wejściu do mieszkania, pozwolą zaoszczędzić nam prąd i zagwarantują wygodę. Aranżując przedpokój, polecamy zastanowić się nad nowoczesnym oświetleniem, które podkreśli designerskie meble i doda wnętrzu wyjątkowego charakteru. Pamiętajmy, że lampy, abażury, klosze, listwy i taśmy spełniają nie tylko funkcje użytkowe, ale także są doskonałym sposobem na wykończenie wnętrza oraz jego dekorację. Światło buduje nastrój oraz wpływa na samopoczucie. Warto jest mieć to na uwadze, przeglądając meble designerskie, dostępne w naszym sklepie internetowym Malo Design. Zapraszamy!